Jak uprawiać truskawki?

Oprócz niewątpliwych walorów smakowych i odżywczych truskawki okazują się być także niezłym biznesem. Jeżeli zatem dysponujemy odrobiną wolnej przestrzeni, może warto zainteresować się ich uprawą i w nowym sezonie zająć się także ich handlem?

Jaką glebę lubią truskawki?

Pozytyw jest taki, że krzaczki truskawkowe nie mają wygórowanych wymagań glebowych i przyjmą się praktycznie wszędzie. Jeżeli jednak chcemy zająć się tym na profesjonalnym poziomie powinniśmy wiedzieć, że truskawki lubią pulchną i przewiewną glebę, o dużej zawartości próchnicy. W prosty sposób możemy to osiągnąć, nawożąc ziemie kompostem lub obornikiem. Ich głównym wrogiem są wszelkie chwasty – zwłaszcza mlecze, dlatego ziemie powinniśmy dokładnie odchwaścić.

Skąd wziąć sadzonki?

Oczywiście można je bez problemu zakupić. Wybierając sadzonki zwróćmy uwagę na ich liście, nie mogą mieć żadnych oznak chorobowych, najlepiej jakby były rozwinięte i o jednolitej barwie.

Dobra wiadomość jest taka, że truskawki bardzo szybko się rozmnażają, więc w kolejnych sezonach będziemy korzystać z własnej bazy i z bocznych pędów przesadzać młode roślinki. Koniec maja i pierwsze tygodnie czerwca to najlepszy czas do pozyskania tak zwanych rozłogów – czyli młodych sadzonej z pędów jednorocznych lub dwuletnich.

Kiedy sadzić truskawki?

Przyjmuje się dwa terminy na sadzenie truskawek – jest to moment pozyskania sadzonek, czyli koniec maja i początek czerwca, a następnie drugi termin – letni – polowa sierpnia. Truskawki sadzimy w rzędach, w odległości 30-45 cm od siebie. Należy przypilnować właśnie takiego rozstawu, ponieważ tylko wtedy osiągniemy optymalne plony, owoce będą duże i czerwone, a pielęgnacja poszczególnych krzaczków znacznie ułatwiona. Sadząc je pamiętajmy, że są to rośliny delikatne, nie dopuśćmy zatem do zawijania się korzeni, dobrze dociśnijmy ziemie. Truskawki lubią wilgoć, dlatego sowicie je podlejmy.

Jak pielęgnować truskawki?

W pielęgnacji truskawek pamiętajmy o kilku ważnych punktach.
1. Dbajmy o stałe podlewanie sadzonek.
2. Nie dopuszczajmy do zachwaszczenia rabatek.
3. Pamiętajmy o nawożeniu.

truskawki

Reklamy

One response to this post.

  1. możesz naisać jak się zabrać za nawożenie ziemi?

    Odpowiedz

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: