Kapryśna pogoda spowodowała znaczne opóźnienia w rolnictwie

rolnictwo

Już dawno nie mieliśmy tak nieobliczalnej aury za oknem i na naszym polu. Wiosna rozpędzała się kilkakrotnie, by za każdym razem ustąpić miejsca powracającej zimie.

Obecnie, od zaledwie kilku dni mamy dopiero wiosenną pogodę, a to oznacza, że w pracach polowych rolnicy odnotowali około miesięczne opóźnienie. Niestety efekt długotrwałej zimy będzie boleśnie odczuwalny i trudno będzie nadrobić utracony czas. Nie jest to jednak przesądzone. Zeszłoroczne mrozy również dały w kość wielu rolnikom, mimo to odnotowali oni całkiem pokaźne zbiory.

Minister rolnictwa – Stanisław Kalemba przyznał, że w najbliższych dniach będzie rozmawiał o tym problemie ze swoimi specjalistami. Szczegółowe analizy stanu rzeczy są już przygotowane i czekają na ocenę. Niestety w wielu rejonach Polski (m.in. w Podlaskiem, na Mazowszu, Warmii i Mazurach) na polach leży jeszcze gruba warstwa śniegu. I jak powszechnie wiadomo, kołderka śniegowa może zrobić wiele dobrego i ochronić rośliny przed wymarzaniem, to jednak, mimo wszystko może powodować także wiele chorób roślin; co w przypadku tak długo trwającej zimy jest niemal pewne.

Przedłużająca się zima może znacznie skrócić okres wegetacyjny wielu roślin, a co za tym idzie, nie będzie można oczekiwać zbyt wielkich plonów. I choć na razie nie można o tym przesądzić, krótszy okres wegetacyjny zawsze oznacza zmniejszenie plonów. Najbardziej tym stanem rzeczy martwią się rolnicy zajmujący się siewem zbóż jarych, bowiem optymalny termin zasiewu tych zbóż minął w drugiej połowie marca.

Powodzenie tegorocznych zbiorów w dużej mierze zależy od warunków pogodowych, dlatego, że to właśnie one deprymują czas, w którym rolnicy wyjdą na pole. W ich interesie jest, by nastąpiło to jak najszybciej, dlatego zaleca się przygotowanie odpowiedniego sprzętu, zakup nawozów i innych środków już teraz. Z pomocą matki natury jeszcze można odrobić straty i zebrać całkiem obfite plony.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: