Co to jest rolnictwo precyzyjne?

Coraz częściej w Polsce mówi się o rolnictwie precyzyjnym, czym jest i jak może pomóc naszym rodzimym rolnikom zastanawiamy się w artykule poniżej.

W ostatnim czasie organizuje się coraz więcej konferencji na temat rozwoju rolnictwa precyzyjnego w naszym kraju. Ostatnia taka odbyła się np. w siedzibie Uniwersytetu Opolskiego w Kamieniu Śląskim i przyciągnęła liczne grono odbiorców. Rolnictwo precyzyjne opiera się na mocnej ingerencji komputera w fazę pielęgnacji roślin, ponieważ to właśnie za jego pomocą rolnicy ustawiają częstotliwość oprysków. Dzięki temu można uzyskać nie tylko większe plony, ale także wysoką jakość plonów. Największą jednak zaletą wdrożenia w swojej gospodarce rolnictwa precyzyjnego jest fakt, że jest ono przyjazne dla środowiska i ogranicza skażenie środowiska.

Pełna automatyzacja maszyn oraz wdrażanie nowoczesnych agrotechnologii to kierunek, który powinni obrać polscy farmerzy, by w przyszłości nie odstawać od swych europejskich konkurentów w branży rolniczej.

W szczegółach…
Gospodarowanie wspomagane komputerowo korzysta ze zgormadzonych wcześniej danych o przestrzennym zróżnicowaniu plonów w obrębie pola. Maszyny wyposażone w miernik plonów oraz korzystając z satelitarnego referencyjnego systemu globalnego pozycjonowanie mogą bezbłędnie oszacować jaka będzie wielkość plonów. Dane te odzwierciedlone są za pomoca barwnej mapy, której interpretacja stanowi główny element całej technologii. Dzięki odpowiedniej analizie naniesionych na nią współczynników bardzo szybko można ustawić system nawożenia i ochrony roślin na odpowiedni sektor.

Główne zalety:
rolnictwo precyzyjne

■ uzyskiwanie większych plonów
■ plony wyższej jakości
■ obniżenie kosztów produkcji
■ ograniczenie skażenia środowiska

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: