Kiedy kupować nawozy?

Widząc za oknem zmieniające się warunki pogodowe i powoli zbliżającą się wiosnę, czas najwyższy zająć się przygotowaniami do sezonu i zainwestować w pierwsze nawozy. Ich cena bowiem będzie rosła niemal z każdym tygodniem, a jak powszechnie wiadomo bez odpowiedniej mieszanki nie można rozpocząć przygotowań do sezonu uprawczego.

nawozy

Dostawcy nawozów jeszcze nie podnoszą rabanu i twierdzą  że nie ma zbyt dużego ruchu w interesie. Jest to zapewne spowodowane oczekiwaniem rolników na unijne dopłaty, które znacznie ratują budżet i pozwalają racjonalnie zaplanować plan działania na następny sezon. Chociaż ceny nawozów ustalane są cyklicznie, to wszyscy zalecają zrobienie zapotrzebowania przed wiosną, wtedy jest bardzo duży wybór i nie ma przerw w dostawach. Grzegorz Stasiulewicz (AGRO Bakłarzewo) prognozuje, że do końca sezonu cena nawozów na pewno nie spadnie. Wszystko to sugeruje, że z decyzjami w tym temacie nie ma na co czekać, zwłaszcza, że jeżeli będziemy działać sprawnie możemy wynegocjować indywidualne rabaty, załadunek/rozładunek bądź bezpłatną dostawę na miejsce wskazane przez rolnika. Towar prosto z magazynu, od producenta jest niezwykle kuszący, dlatego nie warto czekać z decyzjami.

Nawozy z importu

Generalnie tendencja jest taka, że nawozy polskiej produkcji nie będą tanieć, wręcz przeciwnie, będą jeszcze drożeć, z każdym miesiącem o około 2%. Natomiast wszystkim gospodarzom, którzy szukają oszczędności można polecić skorzystanie z oferty importerów nawozów i mieszanek wzmacniających. W zeszłym roku, ze względu na niesprzyjający kurs złotego w polskich hurtowniach nie było zbyt dużego wyboru w dostępnych, zagranicznych nawozach. W tym toku tendencja ma się zmienić, a dystrybutorzy mają rozszerzyć swoje oferty także o mieszanki pochodzące z zagranicy.

Poniżej prezentujemy wykaz przykładowych cen (netto):

saletra amonowa (Pulan) – 1280 zł/tona
mocznik Pulrea – 1500 zł/tona
polifoska 6 – 1970 zł/tona
polifoska 8 – 1990 zł/tona
sól potasowa – 1570 zł/tona
saletrzak – 1090 zł/tona

Źródło: Agro Bakałarzewo

Reklamy

2 Komentarze

  1. W zalaczeniu informacja o pionierskim projekcie umozliwiajacym ograniczenie wplywu NORM (Naturally Occurring Radioactive Material).
    https://www.facebook.com/GammaBetaRadiation

    Odpowiedz

  2. Zastanawiam się nad przechowywaniem nawozów, czy silosy są dobrym rozwiązaniem? przykładowe mozna zobaczyć tu: http://agro-lech.pl

    Odpowiedz

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: