Rozmów o GMO ciąg dalszy

gmo

Sytuacja z GMO nadal budzi w naszym kraju wiele kontrowersji i jest przedmiotem licznych sporów, zarówno polityków, jak i reszty społeczeństwa, która jest podzielona. Część obywateli nie widzi bowiem nic złego w modyfikowanej roślinności i nawet jest za tym, by procedury GMO wprowadzić w większym stopniu do rolnictwa i sadownictwa. Rolnicy są zdania, że nie szkodzą one rodzajowi ludzkiemu, przyspieszają natomiast wzrost warzyw, owoców i zwierząt hodowlanych. Natomiast zwolennicy ekologicznego rolnictwa uważają GMO za najgorszy rodzaj zła, zarzucając mu zmienianie smaku żywności, nadawanie nienaturalnego wyglądu oraz dużą zawartość chemii, szkodliwej dla organizmu. Ciężko opowiedzieć się po którejś ze stron, zwłaszcza, że zapewne i jedni i drudzy mają swoje racje. Obecnie sytuacja na rynku jest taka, że konsument może wybierać pomiędzy żywnością ekologiczną, a tą modyfikowaną. Pytanie brzmi tylko, jak bardzo świadomie ten wybór dokonuje podczas codziennych zakupów.

Pod koniec listopada 2012 roku prezydent RP skierował list do Donalda Tuska, premiera kraju, w którym prosił o jednolite usystematyzowanie prawa w sprawie GMO.

Ustawa implementuje szereg przepisów zaczerpniętych z prawa UE do naszego systemu, są to między innymi 32 dyrektywy oraz 7 decyzji, 2 rozporządzenia. Wszystkie nowe unormowanie są niezwykle ważne gdyż istotnie wpływają na rozwój nasiennictwa i sadownictwa w naszym kraju.

W piątek tego roku prezydent podpisał ustawę o nasiennictwie, która reguluje te kwestie.

Ustawa umożliwia Radzie Ministrów za pomocą rozporządzenia wydać rozpiskę upraw, których prowadzenie przy pomocy wspomagaczy genetycznie modyfikowanych jest zakazana. Do tej pory w Polsce obowiązywał generalny ustawowy zakaz obrotu żywnością, co mogło zaskutkować nałożeniem na Polskę wysokich kar finansowych. Obecnie całość jest zgodna z prawem europejskim.

Rada Ministrów jeszcze przed świętami przygotowała stosowne rozporządzenia dotyczące zakazanych upraw, na pewno będą do nich należeć: kukurydza MON 810 i ziemniak Amflora (jedynych w tej chwili roślin GMO dopuszczonych do obrotu na terenie UE). Rozporządzenia te wejdą w życie wraz z ustawą.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: