Rolnictwo zrównoważone

planetOstatnio zastanawialiśmy się nad pozytywami i negatywami rolnictwa ekstensywnego i intensywnego. Jak się okazuje nie są to jedyne rozróżnienia istniejące w gospodarce i świadomości samych rolników. I tak jak ewoluuje postęp techniczny, tak i w tym zakresie opracowywane są idee, które mogłyby ulepszyć i bardziej zoptymalizować proces uprawiania roli.

Nową, bo zaledwie 40-sto letnią odmianą rolnictwa jest tak zwane rolnictwo zrównoważone.

Józef Zegar w swojej książce pt. Koncepcja badań nad rolnictwem społecznie zrównoważonym. Raporty Programu Wieloletniego 2005-2009, tak charakteryzuje rolnictwo zrównoważone:

„Rozwój zrównoważony zakłada harmonię pomnażania dóbr z możliwością odnowy ekosystemów. Wymaga to przestrzegania co najmniej czterech zasad:

  1. Intensywność użytkowania zasobów odnawialnych (gruntów, wody słodkiej, lasu, ryb, itd.) nie może przewyższać tempa ich odnowy.
  2. Zużycie zasobów nieodnawialnych (paliw kopalnych, rud metali, wód głębinowych, itd.) nie powinno przekraczać poziomu wynikającego z możliwości ich substytucji przez zasoby odnawialne oraz zwiększonej produktywności zasobów odnawialnych i nieodnawialnych.
  3. Zanieczyszczenia wnoszone do środowiska nie powinny przekraczać potencjału absorpcyjnego środowiska, czyli możliwości ich wchłonięcia, przetworzenia lub unieszkodliwienia przez środowisko.
  4. Wnoszenie substancji do środowiska musi być zgodne w czasie z naturalnymi procesami w środowisku.”

Do głównych wad prowadzenia takiej polityki rolniczej zalicz się przede wszystkim mała lub wogóle znikoma odnawialność kapitału naturalnego, czyli zasobów naturalnych.

Za rolnictwem zrównoważonym stoją: powszechna akceptacja społeczna, doskonała opłacalność ekonomiczna, bezpieczeństwo ekologiczne dla środowiska, zadowalająca wydajność produkcji.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: