Rolnictwo ekstensywne i intensywne

1. Rolnictwo intensywne – to rolnictwo stawiające na środki chemiczne poprawiające wygląd owoców i warzyw, inwestujące nawozy i pestycydy. W bardzo szerokim stopniu stosuje się tutaj środki ochrony roślin oraz wysoko uspecjalizowaną mechanizację rolnictwa. Rolnictwo intensywne charakteryzuję się dużą towarowością, dlatego tak ważne są wysokie współczynniki uzyskiwanych plonów.

Wyróżniamy:

a) rolnictwo intensywne kapitałochłonne: taki typ rolnictwa charakteryzuje się wysokimi współczynnikami plonów. Zawdzięcza to jednak wysokiemu umaszynowieniu gospodarstwa oraz znacznemu nawożeniu upraw. W takich przypadkach dochodzi także do eksperymentów i krzyżówek odmian w celu uzyskania nowych gatunków i odmian. Bardzo często produkcja jest uspecjalizowana.

b) rolnictwo intensywne pracochłonne: stawia się tutaj na wysokie plony, uzyskuje się je jednak nie dzięki specjalistycznym maszynom i sprzętom, a wykorzystując czynnik ludzki i po prostu duże nakłady pracy własnej. Niewielka mechanizacja oraz tradycyjne formy upraw i hodowli przyczyniają się do reprezentowania niewysokiej kultury rolnej.

2. Rolnictwo ekstensywne – to taki rodzaj rolnictwa, gdzie nie dopuszcza się możliwości korzystania ze środków chemicznych wspomagających uprawy. Nawozy mineralne, pestycydy i innego rodzaju chemikalia nie mogą być tu stosowane. Oczywiście skutkiem takiego działania jest uzyskiwanie mniejszych plonów. Uważa się, że w tego typu rolnictwie nakłady pracy są znacznie wyższe niż w rolnictwie zintensyfikowanym.  Przeważnie uprawy rozciągają się na szerokim terytorium i tylko dzięki znacznej powierzchni uważa się je za opłacalne. Generalnie panuje przeświadczenie, że obecnie rolnictwem ekstensywnym zajmują się tylko kraje o gospodarce słabo rozwiniętej np. Australia, Pakistan, Wielkie Równiny itd.

Wyróżniamy:

a) rolnictwo ekstensywne pracochłonne: w takim rolnictwie obserwujemy niskie plony, uzyskiwane dzięki dużym zasobom pracy ludzkiej. Gospodarki takie są mało zmechanizowane i wykazują niski poziom kultury rolnej. Panuje tutaj tradycjonalizm w zakresie uprawy roślin i hodowli zwierząt.

b) rolnictwo ekstensywne kapitałochłonne: wykazuje równie niskie plony, jednak dzięki włożonemu kapitałowi jest bardziej zmechanizowane, przez co praca ludzka nie będzie tak bardzo konieczna. Rolnicy decydując się taki typ rolnictwa inwestują w bardzo delikatne nawożenie, wykazują wysoki poziom kultury rolnej. Cechą charakterystyczną jest specjalizacja gospodarstw na jedną wybraną uprawę. Najprawdopodobniej wynika to z konieczności inwestowania w wysokiej jakości sprzęt i maszyny.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: