Co lubi borówka?

Borówka amerykańska, zwłaszcza odmiana Bluecrop bardzo szybko podbiła serce naszych rodaków i na dobre zagościła w wielu ogrodach i sadach. Przed trudnym dla niej zimowym okresem warto pomyśleć o odpowiedniej ochronie tych delikatnych krzewów. Generalnie odradza się sadzenie borówki jesienią, choć są i zwolennicy tego poglądu, że przed zimą krzaczek będzie miał szansę się ukorzenić i zadomowić w nowym podłożu. Nie mniej jednak jesienna aura nie sprzyja odpowiedniemu przygotowaniu gleby, a co za tym idzie może zakończyć się niepowodzeniem. Wsadzone już wcześniej drzewka przed zimowym puchem należy odpowiednio zabezpieczyć, by w przyszłym sezonie cieszyć się zbiorami świeżych i soczystych borówek.

Bluecorp bardzo dobrze się czuję w polskim klimacie i nawet duże mrozy (do -25stopni) nie są w stanie obniżyć ich plonów. Dużo bardziej groźne są przymrozki w okresie kwitnienia. Nie mniej jednak nie możemy zostawić tej roślinki zupełnie bez opieki. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią warstwę próchnicy i nie dopuścić do przesuszenia korzeni, ponieważ to zjawisko jest bardzo wyniszczające dla borówki. Odpowiednie ściółkowanie gleby będzie odpowiedzialne nie tylko za utrzymanie należytej temperatury, ale także zmniejszy możliwość utraty wody i dostarczy substancji organicznych.

Borówka najbardziej lubuje się w miejscach osłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Dlatego decydując się na jej posadzenie warto pomyśleć o zaaranżowaniu maksymalnie zacisznego miejsca, znacznie ułatwi nam to zadanie skonstruowanie po prostu osłon przeciwwietrznych np. z drzew iglastych.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: