Zawód: rolnik! Czemu nie!

Już od września obowiązywać będą nowe zasady szkolenia zawodowego dla młodych ludzi chcących zostać rolnikami z zawodu. Tak zwane kwalifikacyjne kursy zawodowe dedykowany jest dla osób, które nie posiadają jeszcze wykształcenia rolniczego, ale chciałyby je uzupełnić.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadziła stosowne zmiany, by ułatwić młodym osobom star z własnym, rolniczym interesem. Popyt na taki kurs zgłaszały osoby, które z ARiMR otrzymały dotacje w wysokości 75 tys. zł. Zgodnie z ustaleniami muszą one nabyć stosowne wykształcenie  w ciągu 36 miesięcy od przyznania dofinansowania, w przeciwnym wypadku będą musiały zwrócić całą kwotę wraz z odsetkami.

Po tej reformie umożliwia się młodym rolnikom chodzenie do szkoły policealnej o profilu rolniczym. Kandydat musi posiadać już wykształcenie średnie. A po skończeniu szkoły policealnej otrzymuje dodatkowo dyplom w zawodzie rolniczym: technik weterynarii lub technik turystyki wiejskiej. Nauczanie trwa 4 semestry, czyli dwa lata.

Dla osób z wykształceniem zawodowym, ale nie rolniczym, zorganizowane będą specjalistyczne kursy kształcenia zawodowego pod kątem przygotowania  ich do prowadzenia gospodarstwa. Szacuje się, ze powinno się przeprowadzić około 880 godzin zajęc co daję około 2 semestrów nauki. Edukacja taka kończy się zewnętrznym egzaminem, można się szkolić na pszczelarza, ogrodnika lub po prostu rolnika. Egzaminy przeprowadzają Okręgowe Komisje Egzaminacyjne, zasady nie uległy zmianie.
Osoby zainteresowane takim typem kształcenia powinny udać się bezpośrednio do szkół rolniczych w celu zdobycia dodatkowych informacji. Zapytania można kierować także do organów powiatowych odpowiedzialnych za organizację kursów i szkoleń albo do wojewódzkiego kuratorium oświaty.

 

Reklamy

One response to this post.

  1. warto czerpać od sąsiadów, którzy mają ogromny potencjał, u nas też juz nie brakuje miejsc ( chocby studia rolnicze) i firm godnych zaufania z odpowiednimi zasobami , http://agro-lech.pl dostosowuje ofertę i silosy, ktore oferuje są idealne dla wymagającego rolnika i norm UE.

    Odpowiedz

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: