Perz energetyczny nowym pomysłem na biznes

Perz kojarzony jest przeważnie z uporczywym chwastem, który bardzo szybko się rozprzestrzenia i uprzykrza skutecznie życie większości rolników. Perz energetyczny przypomina wydłużoną trawę, która według specjalistów może być uważana za świetny materiał na biomasę. Ta roślina, która może osiągać wysokość nawet dwóch metrów nie ma zbytnio wygórowanych wymagań, należy do najłatwiejszych w uprawie. Jednak nie rozprzestrzenia się tak szybko, jak perz zwyczajny, ponieważ pozbawiona jest rozłogów. Doskonale jej na glebach suchych lub lekkich, dlatego doskonale nadaje się do rekultywacji pól. Duża odporność na mróz (nawet do 20 stopni poniżej zera) gwarantuje, że nawet w polskim klimacie uprawa perzu energetycznego ma sens.

Instytut Hodowli Roślin w Bartążku pod Olsztynem wyselekcjonowali gatunek perzu energetycznego i nazwali go : Bamar. Zapewniają, że jego uprawa jest prosta i niemal bezproblemowa. Największym jednak plusem jest koszt założenia uprawy. Według szacunków naukowców w przeliczeniu na jeden hektar upraw nie przekroczy on progu 3 tysięcy złotych. Dla porównania założenie jakiejkolwiek innej plantacji rośliny energetycznej jest bliskie 20 tysięcy złotych na 1 hektar. Zbiorów dokonuje się przy użyciu tradycyjnych maszyn rolniczych, a przywrócenie wcześniejszego stanu gleby wymaga jedynie zaorania pola. W konsekwencji założenie takiej plantacji kosztuje nas tyle co zakupienie odpowiedniego materiału siennego (bezpośrednio od Instytutu Hodowli Roślin w Bartążku na podstawie zawartej wcześniej umowy). Pozostałe koszta nie przerażają potencjalnych rolników, znają się bowiem na tym fachu i dysponują niezbędnym osprzętem na miejscu.

Rolnicy zabierający głos w dyskusji, za największy atut perzu energetycznego uważają wieloletność tej rośliny. Raz zasadzona może być zbierana przez 7-10 lat.

Zastosowanie perzu energetycznego upatruje się w :

– przemyśle papierniczym

– przemyśle meblowym

– do produkcji peletu

– w biogazowniach.

 

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: