Skąd się wzięło rolnictwo?

Kiedyś ludzie egzystowali tylko dzięki polowaniom i kulturze zbierania tego co dawała natura. Całe wioski żywiły się owocami lasu oraz tym co upolowali mężczyźni. Jak wynika z badań 5 tysięcznych znalezisk szwedzkich naukowców, rolnictwo przyszło do nas z południa, a w wyniku mieszania się ludności północy z południowymi migrantami ukształtowała się rasa europejczyków, która została przy polowaniach, ale zaczęła także myśleć o uprawie najpotrzebniejszych roślin, dających zdrowie i przetrwanie.

Badania nad szczątkami 2 pradawnych osób prezentujących kulturę rolnicza i myśliwsko-zbieracką udowodniły, że kultury te żyły obok siebie, współgrały i praktycznie nie wykazują różnic społecznych i obyczajowych, na tyle by je całkowicie różnicować i rozwarstwiać. Badania wykazują, że rolnictwo swój początek miało na bliskim wschodzie 11 tysięcy lat temu. Niespełna 6 tysięcy lat temu zostało przeniesione na dzisiejsze tereny Francji itd. Szwedzkie badanie wykazują także że rolnictwo zrodziło się wraz z ludzką migracją, a nie samo z siebie, jako tradycyjny proces.

Bodźcem do uprawy roślin było prawdopodobnie zetknięcie się z dzikimi łanami zbóż oraz chęć ochrony przed wrogimi najeźdźcami. Z biegiem lat coraz śmielej wytyczano nowe pola i osady, tuż przy nich. Pierwszymi uprawnymi roślinami była pszenica oraz jęczmień. Niedługo potem do tych upraw dołączyła groch, bob, ryż, proso.

Wraz z rozwojem rolnictwa do przodu posunęła się także kultura i religia, ponieważ proszono bogów i bożków o łaskę wysokich plonów i przyjazną pogodę.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: